Poslední hospodářská recese se projevila napříč všemi oblastmi ekonomiky a ani trh nemovitostí a realit nebyl ušetřen. Mimo jiné se projevila i v podobě klesající ceny nemovitostí. Výjimkou se podle studie britských ekonomů staly nemovitosti v blízkosti prestižních škol a univerzit. Takové nemovitosti vykazovaly schopnost daleko rychlejšího zotavení se z poklesu v porovnání s celostátním průměrem.
Ceny nemovitostí, které se v Anglii a Walesu nachází v dvoukilometrovém okruhu kolem školy či v univerzitním městě, v současné době dosahují 116% hladiny z dosavadního maxima v roce 2007. Ostatní nemovitosti jsou na 98%.
V roce 2014 činila průměrná cena nemovitosti 173 500 liber. Nemovitosti v blízkosti škol se prodávají za průměrnou cenu 354 000 liber. Roli tu samozřejmě hraje více faktorů, ale dvojnásobný rozdíl hodnot je i tak velmi vypovídající.
Univerzitní města kromě podpory cen nemovitostí působí na ekonomiku pozitivně také lákáním velkého počtu zaměstnavatelů v podobě vědeckých parků, čímž znovu zvyšují poptávku po bydlení.
Co se studentů v univerzitních městech týče, trh s nemovitostmi podporuje také fakt, že podstatné procento z nich pochází ze zahraničí. Poptávka po bydlení je tak zvyšována i tímto faktorem.
Ačkoliv výzkum pracoval především s čísly a údaji přímo z britských ostrovů, jsou jeho obecné závěry snadno aplikovatelné na celou západní a střední Evropu včetně České Republiky. Do jisté míry je situace naprosto zobecnitelná.